Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
Скопа́ Pandion haliaetus

Скопа́ Pandion haliaetus - матеріал з вікіпедії


 

 СКОПА – МІГРУЮЧИЙ ПТАХ

За спостереженнями науковців Чорнобильського заповідника, перші птахи скопи (Pandion haliaetus) з’являються на заповідній території під час весняної міграції наприкінці квітня. Хоча  інколи зустрічались  і в останні дні березня. Пік міграції припадає на другу декаду квітня.
Вчений В.М. Зубаровський перших птахів у Київській області спостерігав (1977)  також наприкінці першої декади квітня, але найчастіше в другій - третій декадах.
Таким чином, за нашими даними, наприкінці ХХ століття приліт птахів став спостерігатися раніше − в першій і другій декадах квітня.
На осінніх міграціях скопи – більш численні, ніж навесні. Перші птахи спостерігались у третій декаді серпня.
Добре виражений проліт на Дніпрі (21 з 26 зареєстрованих птахів). Найбільше впродовж дня спостерігали 4 особин (36.09.2001 р.), 5 особин (8.09.2008 р.) і 3 особини 28.09.2015 р.
Останніх птахів на прольоті  відмічали: 1.10.1994 р. та 1.10.1999 р.
У 2006 р. доросла самка, споряджена супутниковим передавачем, здійснила переліт від місця гніздування в Естонії до району зимівлі в Африці (Республіка Конго) між 6 серпня і 8 вересня, подолавши 6684 км і перетнувши при цьому територію України з півночі на південь.
Скопа харчується, здебільшого, рибою.
Відомо багато випадків, коли птахи топились у риболовних сітках, де була риба. На жаль, дуже часто в рибних господарствах працівники відстрілюють полюючих птахів.
Зважаючи на те, що в Скандинавії мітять кільцями багатьох птахів, а під час міграцій територією України значна кількість скоп гине, то в центр кільцювання птахів надходить багато інформації.
У Заповіднику всіх скоп спостерігали на ставку-охолоджувачі та в долині р. Прип’ять. Також птахи мають летіти по долині р. Уж.
Колись цей пернатий хижак гніздувався в Чернігівській, Київський та інших північних областях. Наразі випадки гніздування в Україні – невідомі. Хоча й – можливі. Наприклад, у Рівненській області спостерігали птахів в гніздовий час. Більше того, було навіть знайдено гніздо біля озера, але успішного гніздування не підтверджено.

 




















Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua