Відповідно до трудового законодавства України, в день звільнення роботодавець повинен повністю розрахуватись з працівником: виплатити заробітну плату, компенсацію за невикористану відпустку, а в окремих випадках – вихідну допомогу. Які це випадки?
Працівники, які звільненні не за власним бажанням або якщо їх звільнення спричинене умовами, що від них не залежать, мають право на вихідну допомогу. Її завданням є матеріальне забезпечення звільненого працівника в період пошуку нової роботи. Розмір вихідної допомоги не пов’язаний з кількістю і якістю праці, а лише з фактом звільнення з визначених законом підстав.
Про розмір вихідної допомоги
Розмір грошової виплати залежить від підстав звільнення та розміру середнього заробітку працівника або його конкретного заробітку у двотижневий період перед звільненням.
Кодекс законів про працю визначає, що вихідна допомога у розмірі не менше одного середньомісячного заробітку виплачується у таких випадках:
Вихідна допомога у розмірі не менше двомісячного середнього заробітку виплачується:
Вихідна допомога у розмірі не менше тримісячного середнього заробітку виплачується:
Вихідна допомога у розмірі не менше шестимісячного середнього заробітку виплачується:
Вихідна допомога у розмірі тижневого середнього заробітку виплачується у разі розірвання трудового договору при призупиненні робіт на підприємстві:
Вихідна допомога у розмірі триденного середнього заробітку виплачується у разі розірвання трудового договору при призупиненні робіт на підприємстві:\
Про порядок обчислення вихідної допомоги
Розрахунок вихідної допомоги здійснюється виходячи з виплат за останні два місяці роботи, що передують звільненню (відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100)
Якщо працівник пропрацював в організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Якщо він взагалі не працював протягом зазначеного періоду, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи.
Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середню заробітну плату обчислюють виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового окладу.
Під час розрахунку враховується тільки виплати, які безпосередньо пов’язанні з роботою, а саме:
В які строки виплачується вихідна допомога?
В день звільнення працівнику виплачують всі суми, що належать йому від підприємства. Якщо він в день звільнення не працював, то ці суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення вимоги про розрахунок. Перед виплатою роботодавець повинен письмово повідомити працівника про нараховані суми (стаття 116 КЗпП України).
Вихідна допомога при припиненні трудового договору входить до інших виплат, які не належать до фонду оплати праці (п. 3.8 розд. 3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5).
Тому сума вихідної допомоги, нарахована роботодавцем працівникові при його звільненні, не є базою нарахування єдиного соціального внеску.
Відповідальність роботодавця за затримку розрахунку при звільненні
У разі невиплати у зазначені строки з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум, підприємство повинне виплатити працівнику його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку (якщо немає спору про їх розмір та у розмірах, який встановлює орган, що вирішує спір, якщо такий є) (ст. 117 Кодексу законів про працю).
У випадках виникнення спору про розміри сум, якщо спір вирішено на користь працівника, роботодавець повинен сплатити відшкодування. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Вирішити спір з приводу затримки розрахунку при звільненні можна як в позасудовому, та судовому порядках: