Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
Ящірка прудка
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Перейти до навігації Перейти до пошуку

Прудка ящірка
Ящірка прудка (Lacerta agilis), cамиця
Ящірка прудка (Lacerta agilis), cамиця
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Зауропсиди (Sauropsida)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Ящірки (Sauria)
Родина: Ящіркові (Lacertidae)
Рід: Ящірка (Lacerta)
Вид: Прудка ящірка
Lacerta agilis
(Linnaeus, 1758)
LacertaAgilisIUCN.svg

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lacerta agilis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Lacerta agilis
EOL logo.svg EOL: 791768
IUCN logo.svg МСОП: 157288
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 80427

Я́щірка прудка́ (Lacerta agilis) — вид ящірок родини ящіркових (Lacertidae).

Ареал

Залицяння прудких ящірок (лат. Lacerta agilis)

Поширена майже на всій території Європи, а також на схід до північного заходу Монголії. Виняток становлять території Піренейского півострову, західної і південно-східної Франції, більшої частини Великої Британії, Італії (тільки ізольовані колонії), європейської частини Туреччини і більшої частини Греції. Ареал проживання простягається до Азії й обмежується на сході до північного Прибайкалля і південного Забайкалля, Кавказу, на півдні Казахстану і гір східної частини Середньої Азії. На півночі її розповсюдження обмежене 60 градусом північної широти.

Самець у період спаровування

 Морфологічні ознаки

У прудкої ящірки світлий низ живота, а на спині є смуги. Самці зазвичай темніші і мають яскравіше забарвлення; в період спаровування вони стають зеленими. Деякі підвиди мають дуже яскраве строкате забарвлення. У довжину ящірки досягають 25 см.

 Підвиди

Самиця Lacerta agilis argus

Зараз виділяють близько 10 підвидів прудкої ящірки, в Україні мешкають підвиди L. a. chersonensis, L. a. agilis, L. a. exigua. Підвиди західної групи (L. a. chersonensis, L. a. agilis) мають дві світлі спинні смужки, що часто розпадаються на окремі плями, або навіть зовсім відсутні, особливо у L. a. agilis (серед них зустрічаються червоноспинні особини, у яких смуги відсутні, а спина забарвлена в рівний червоний або коричнево-червоний колір). У самців цих підвидів під час шлюбного періоду в зелений колір забарвлюються тільки боки, тоді як у східних підвидів, зокрема у Lacerta agilis exigua — східної прудкої ящірки, самці можуть бути цілком зеленими, а на спині присутні три суцільні світлі смуги. Трапляються морфи: L. a. exigua immaculata concolor — самці повністю однотонно яскраво-зелені без плям, забарвленням подібні до зеленої ящірки, від якої відрізняються зеленим (а не синім) горлом і світло-зеленим (а не жовтим) черевом; L. a. agilis viridinota — дуже насиченого зеленого кольору, з плямистими боками й зеленою однотонною спиною. Підвид L. agilis agilis має багато строкатих кольорових варіацій, особливо різноманітні за малюнком ящірки з Німеччини. Південні кольорові варіації часто мають майже однотонне забарвлення; нерідко на Півдні ареалу (Кавказ, Передкавказзя, Кубань) самки теж бувають зеленими. На Приазов'ї також нерідко трапляються ящірки без плям.

 Охорона

Прудка ящірка вважається зникаючим видом і охороняється у багатьох країнах Західної Європи, на відміну від Східної Європи, де прудка ящірка — звичайний вид. В Україні прудка ящірка є численним видом на більшій частині території.




Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua