Заповідник Діяльність Офіційні документи Проекти Громадянам Карти ГІС Геоінформаційний портал Флора Фауна Гриби Лишайники Водні об'єкти Контакти Новини Благодійність Відвідування заповідника Дослідницькі інфраструктури НКП ПРОГРАМИ «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» Метеорологічні дані






Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve
ЛЕЛЕКА ЧОРНИЙ
Лелека чорний (Ciconia nigra– типовий гніздовий птах українського Полісся. Гніздова чисельність у Чорнобильському заповіднику – близько 25 пар.
На гніздових ділянках перші птахи з’являються наприкінці березня-початку квітня. В цей час спостерігається міграція чорних лелек з північних популяцій. Невдовзі птахи здійснюють токові польоти, будують нові гнізда чи ремонтують старі.
Селяться в різних типах лісів при наявності старих дерев, на висоті від 4 до 20 м. Гнізда споруджують у розгалуженні головного стовбура дерева або на великих бічних гілках. Архітектоніка гнізд чорних лелек, на відміну від хижих птахів, має плоску форму, що добре відрізняє цей вид.
Яйця  відкладають у травні. У повній кладці – 2-6 яєць, найчастіше − 4. Кладку насиджують і самка, і самець протягом 32-34 днів. Пташенят вигодовують рибою, жабами, пуголовками, інколи здобувають плазунів і мишоподібних гризунів.
Лелеченята починають літати у віці близько 2-х місяців. Статева зрілість настає у три роки.
Останні 7 років через посухи, що призвело до обмеження харчових ресурсів, більшість пар не вирощують пташенят, а лише ремонтують чи будують гнізда, тримаючись гніздових ділянок.
На території Заповідника головний ворог чорного лелеки – орлан-білохвіст. Орлани полюють на дорослих лелек й, інколи, забирають великих пташенят з гнізд. З 2012 по 2023 рр. у гніздах і під гніздами орланів виявлено рештки 15 чорних лелек.
У теплі краї лелеки відлітають наприкінці серпня – початку вересня. На відміну від весняної міграції, коли птахи прилітають поодинці чи парами, восени можна спостерігати зграї лелек до 15 і більше особин.
Мігрують виключно вдень, над материковою частиною України широким фронтом. Облітаючи морські акваторії, утворюють значні концентрації в районах так званих суходільних мостів – біля проток Босфор, Дарданелли, Гібралтар та вздовж східного узбережжя Середземного моря (Сирія, Ліван, Ізраїль).
Лелеки чорні, що походять з Європи, зимують в Африці південніше Сахари, але невелика кількість зимує в Ізраїлі.
У базі даних Українського центру кільцювання птахів є 49 дальніх зворотів цих лелек. Загальна картина їхніх міграційних переміщень така: через територію нашої країни як весною, так і восени летять птахи, які гніздяться в Україні, Білорусі, Польщі, Литві, Латвії, Естонії та в західних областях Росії.
Лелеки чорні, як і лелеки білі, під час міграції використовують висхідні  повітряні потоки, що утворюються над поверхнею землі. Тож вони уникають летіти через значні акваторії, однією з яких є Чорне море. Зокрема, восени на території України відбувається розділення широкофронтальної міграції цього виду на два шляхи, один з яких оминає море зі сходу (Кавказький міграційний шлях), а другий – із заходу (Балканський міграційний шлях). Розділення проходить приблизно по 34˚сх.д. – в Сумській та Полтавській областях.
Після оминання водної перепони, лелеки чорні прямують на Близький Схід, де можуть перебувати, зокрема, в Ізраїлі, протягом кількох місяців (деякі залишаються на весь зимовий період).
Саме водно-болотні угіддя Ізраїлю мають ключове значення для лелек чорних під час міграцій (з усієї кількості зворотів 34 зареєстровані в цій країні). Більшість птахів продовжують міграцію до Екваторіальної Африки (звороти з Кенії, Центральноафриканської республіки).
У місцях гніздування виду необхідно створити сезонні природоохоронні об'єкти, де доцільно запровадити режим тиші на час розмноження цього рідкісного птаха.
Охороні виду сприятиме також розміщення штучних гніздових платформ в лісових масивах, оскільки через відсутність старих міцних дерев птахи нерідко не можуть влаштувати собі нове гніздо.
Охороняється Конвенцією з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES) (Додаток ІІ), Боннською (Додаток ІІ) та Бернською (Додаток ІІ) конвенціями. Занесено до Червоної книги України (1994, 2009).













Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник Tel: +38 (044) 275-01-88 Електронна пошта: info@zapovidnyk.org.ua